Kalsiyum eksikliği

Kalsiyum eksikliği

Kalsiyum eksikliği (hipokalsemi), kandaki kalsiyum seviyeleri düşük olduğunda ortaya çıkar. Uzun süreli bir eksiklik diş değişikliklerine, kataraktlara, beyindeki değişikliklere ve kemiklerin kırılgan olmasına neden olan osteoporoza yol açabilir. Kalsiyum eksikliği erken dönemde hiçbir belirti vermeyebilir.

Kalsiyum eksikliği nedeniyle saçlar incelir, kurur ve çok miktarda dökülür. Unutkanlığa neden olduğundan kalsiyum eksikliği olan bireylerde unutkanlık görülür. Kas gelişimi ve sağlığı açısından önemli olan kalsiyumun eksikliğinde ellerde, kollarda uyuşmalar görülebilir, kasılmalar ve kramplar sık sık yaşanabilir.

Kalsiyum eksikliği neden olur, belirtileri nelerdir?

Kemiklerin gelişmesi ve güçlü bir kemik yapısına sahip olmak için gerekli olan minerallerin arasında yer alan Kalsiyumun eksikliğinin neden olduğu ve kalsiyum eksikliğinin belirtilerinin neler olduğu merak konusu oldu.

 

Kalsiyum eksikliği neden olur?

sorusu vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Kanın pıhtılaşması, kasların kasılması ve gevşemesi gibi birçok görevi olan Kalsiyum vitaminin eksikliğinin neden olduğunu ve kalsiyum eksikliğinin belirtilerinin neler olduğunu sizler için araştırdık. İşte detaylar...

Kalsiyum eksikliği neden olur, belirtileri nelerdir?

Kalsiyum özellikle kemiklerin gelişmesi ve güçlü bir kemik yapısına sahip olmak için gerekli olan minerallerdendir. Kalsiyumun yeteri miktarda alınması hem kemik yapısında hem de dişlerde sağlıklı bir gelişim ve görünüm sağlayacaktır.
 

Ayrıca kalsiyum; kanın pıhtılaşması için gerekli olup, sinir hücreleri iletişimini sağlar, kasların kasılması ve gevşemesi, bazı hormonların üretiminin yapılması ve kalp ritminin düzenli olması için görev yapmaktadır. Özellikle gelişme çağında olan çocuklar için önem taşımaktadır ancak her yaşta kalsiyumun alınması önemlidir.

Kalsiyum Eksikliğinin Belirtileri

Kalsiyum eksikliği kan testi yapılarak tespit edilmeden belirti göstermez ancak eksikliğin boyutu yükselirse bazı belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

    Kaslarda kasılma olması
    Kalp ritim bozukluğu
    Yüz, el ve ayaklarda karıncalanma
    Hafızada zayıflama
    Depresyon
    Kaslarda ağrı
    Halisünasyonlar
    Ciltte kuruma
    Tırnaklarda kırılma

Kalsiyum eksikliği genelde yetersiz beslenen ve kalsiyum içeren gıdaların yeterince alınmaması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Kalsiyumun yaşlılarda ve menopoza giren kadınlarda daha çok alınması gereklidir. Çünkü kemiklerin zayıflaması yaşla artışa geçer bu durum kireçlenmeye neden olabilir ve kemiklerde zayıflama ve kırılma meydana gelebilir.

Kalsiyum eksikliğine neden olan faktörler

    Yaşlılık
    Menopoz
    D vitamini eksikliği
    Vejateryan
    Alkol tüketimi
    Sigara kullanmak
    Magnezyum eksikliği
    Düşük paratiroid
    Trioid bezları hastalıkları
    Pankreatit
    Bazı ilaçlar

Kalsiyumun bol olduğu bazı gıdalar; süt, peynir, yoğurt, badem, yeşil fasulye, brokoli, bamya, lahana ve teredir.

Kalsiyum eksikliğini yaşamamak için günlük kalsiyum alımı düzenli olarak sağlanmalıdır.